Skóra jest największym organem każdego człowieka. Gdybyśmy mogli ją rozciągnąć, osiągnęłaby powierzchnię 2m². Jest to około 15% masy całego ciała! Kiedy wejdziesz na wagę, przypomnij sobie, ile waży twoja skóra. Wyróżnia się dwa rodzaje skóry: gładką i owłosioną. Pierwszy typ występuje na wewnętrznej stroni dłoni i na podeszwach stóp, a drugi pokrywa resztę ciała.
Skóra składa się z trzech warstw. Pierwszą, najbardziej zewnętrzną jest naskórek. To właśnie tą część skóry złuszczamy, nawilżamy, pielęgnujemy i poddajemy przeróżnym zabiegom kosmetycznym. Drugą warstwę stanowi skóra właściwa. Znajdują się w niej zakończenia nerwowe, gruczoły łojowe i potowe oraz torebki włosowe. Skóra jest bardzo elastycznym i rozciągliwym organem. Obserwujemy to na przykład podczas napinania mięśni lub podczas ciąży. Skóra ma odmienny poziom wytrzymałości, co oznacza, że skóra na brzuchu różni się od tej na stawach. Nowa tkanka, która pojawiła się na bliznach, nie posiada gruczołów potowych i mieszków włosowych; jest ciemniejsza, grubsza i twardsza.
Skóra posiada różną grubość. Najcieńsza znajduje się na powiekach. Jej grubość wynosi tu 0,02 mm; mimo to skóra wystarczająco chroni nasz aparat wzrokowy przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami. Najgrubsza skóra występuje na stopach; jej grubość to 1,4 mm. Skóra na tych częściach ciała musi być z jednej strony wytrzymała, ale z drugiej strony musimy o nią właściwie dbać – dobrze wiemy, że popękane pięty nie wyglądają estetycznie.
Budulcem paznokci i zrogowaciałego naskórka jest keratyna. Około 50% kurzu w naszych domach stanowi martwy naskórek. Co 28 dni nasza skóra regeneruje się: co minutę zrzuca około 30 tysięcy martwych komórek, w miejsce których pojawiają się nowe. Za nawilżenie i ochronę odpowiadają lipidy – naturalne tłuszcze występujące w skórze. Jeżeli spożywamy alkohol i myjemy skórę kosmetykami zawierającymi detergenty (obecne też w środkach przeznaczonych do mycia domu), uszkadzamy barierę lipidową.
Melaniny odpowiadają za kolor skóry. Tę z kolei wytwarzają melanocyty. Skóra posiada kilka odcieni: od żółtego po czerwony i od ciemnego brązu po czarny. Melanina odpowiada także na kolor oczu i włosów.
Jeżeli chcemy, aby nasza skóra była zdrowa i piękna, musimy przyjmować wraz z pokarmem odpowiednie witaminy (A, D, C, E), które posiadają regenerujące, odmładzające i lecznicze właściwości.
Dodaj komentarz